درحال بارگزاری ...

مهارت های مورد نیاز انقلاب صنعتی چهارم

مهارت های مورد نیاز انقلاب صنعتی چهارم


مهارت های مورد نیاز انقلاب صنعتی چهارم

     از پیدایش انسان تا کنون با گذر زمان و تحول الگوی زندگی بشر، انسان ها پیوسته به مهارت های جدید نیاز دارند. از آنجایی که روند تحولات فناوری در گذشته بسیار کند بود, ضرورت پیش بینی این مهارت ها کمتر بوده است. بنابر این اهمیت توانایی ها و مهارت های فردی بعد از وقوع تحولات مشخص می شد. افرادی که پی به اهمیت این مهارت ها می بردند معمولا از دیگران در حوزه های مختلف موفق تر بوده اند. اما با توجه به انقلاب های صنعتی در دهه های گذشته سرعت این تحولات با شتاب بیشتری تغییر کرد، که نیاز به پیش بینی مهارت های مورد نیاز را بیشتر کرده است.

امروزه موسسات و دانشمندان فراوانی در رشته های مختلف از جمله اقتصاد، مدیریت، کسب و کار، فناوری و ... در زمینه آینده پژوهی فعالیت می کنند. نتیجه تحقیقات آنها زمینه سرمایه گزاری های دولت ها و حکومت های مختلف و یا شرکت های مختلف می شود. یکی از این سرمایه گزاری ها، سرمایه گزاری روی نیروی انسانی است. چون با ظهور فناوری های جدید، مهارت های نیروی انسانی پیچیده تر می شود.

با آمدن انقلاب صنعتی سوم با استفاده از ربات ها سرعت تولید محصولات بیشتر و قیمت محصولات کمتر شد . از طرفی نیاز به نیروی انسانی با مهارت پایین نیز کمتر شد که خود معضل جوامع توسعه یافته بود . به همین خاطر جوامع توسعه یافته مدام مهارت های جامعه را مطابق با تحولات فناوری بهبود می بخشیدند . طبق مستندات ارائه شده از موسسات و مجلات (فوربس ) معتبر انقلاب صنعتی چهارم نیز در راه است که به همگرایی فناوری نانو, فناوری زیستی , فناوری اطلاعات و علوم شناختی می انجامد . طبق مقاله ی منتشر شده در سایت وورد اکونومیس فروم مهارت های مورد نیاز در سال ۲۰۲۰ در تصویر زیر پیش بینی شده است .


(شکل ۱)

در شکل (۱) مهارت با رنگ آبی نشانگر این است که همچنان در اولویت سابق خود قرار دارد و مهارت با رنگ قرمز نشانگر این است که مهارت مورد نظر از لحاظ اولویت تنزل پیدا کرده است و در نهایت مهارت های با رنگ سبز نشانگر این است که مهارت مورد نظر از لحاظ اولویت نسبت به سال ۲۰۱۵ در اولویت بالاتری قرار گرفته است.

منابع :

 • ۱٫http://www.economist.com/node/21553017

  ۲٫https://www.weforum.org/agenda/2016/01/the-fourth-industrial-revolution-what-it-means-and-how-to-respond/

  ۳٫https://www.forbes.com/sites/jacobmorgan/2016/02/19/what-is-the-4th-industrial-revolution/#18f21cf392a2

  ۴٫https://www.weforum.org/agenda/2016/01/the-10-skills-you-need-to-thrive-in-the-fourth-industrial-revolution/

 • 0

  یک دیدگاه در “مهارت های مورد نیاز انقلاب صنعتی چهارم

  پاسخ دهید